Na czym polega kompensacja energii biernej?

Na czym polega kompensacja mocy biernej?

Mianem kompensacji energii biernej określa się zastosowanie takich rozwiązań, które pozwalają na zredukowanie poziomu emisji mocy biernej. W obwodzie prądu działają trzy rodzaje mocy: czynna, bierna oraz pozorna. Czym się charakteryzują i w jaki sposób dochodzi do kompensacji tej drugiej?

Co to jest energia bierna?

Energia bierna jest to ten rodzaj mocy, który znajduje się pomiędzy źródłem i odbiornikiem energii. Nie jest ona wykorzystywana przez urządzenia, ale przepływa pomiędzy źródłem generowania mocy i odbiornikiem. Istnieją dwa rodzaje energii biernej: 

  • indukcyjna,
  • pojemnościowa.

Ta pierwsza jest pobierana z sieci w celu stworzenia pola magnetycznego. Z kolei moc bierna pojemnościowa jest oddawana do sieci przez odbiorniki. Pobieranie i oddawanie energii biernej generuje straty ciepła, co z kolei wpływa na dystrybucję energii, a także może powodować występowanie awarii. Istnieją przepisy, które regulują dozwolony pobór mocy.

Kompensowanie energii biernej

Przedsiębiorstwa dążą do kompensowania energii biernej ze względu na to, że jej zbyt duża ilość wymaga zastosowania dodatkowych instalacji i przewodów, a do tego pogarsza przepustowość zasilania. Innym negatywnym rezultatem jest zwiększenie strat energii czynnej oraz występowanie częstych spadków napięć. Wprowadzanie rozwiązań, które pozwalają ograniczyć poziom pobierania mocy biernej, jest zatem skutecznym sposobem na zoptymalizowanie ogólnego systemu zarządzania energią elektryczną.

W jaki sposób kompensować energię bierną?

Jednym ze skutecznych sposobów na ograniczenie pobierania energii biernej jest zastosowanie baterii dławikowych indukcyjnych. Ich działanie polega na tym, że generują przeciwną energię bierną w niewielkiej odległości od odbiornika. W ten sposób nie dochodzi do jej przepływania przez całą sieć elektroenergetyczną. Bardzo ważne jest, aby tego typu instalacje zostały precyzyjnie dostosowane do miejsca i sposobu ich wykorzystania. W tym celu warto skorzystać ze wsparcia doświadczonej firmy. Koszt instalacji dławikowych indukcyjnych zwraca się średnio po kilku miesiącach ich użytkowania. Decydując się na takie rozwiązanie, warto również rozejrzeć się za innymi możliwościami na ograniczenie zużycia energii. Nieocenioną pomocą będzie kompleksowe doradztwo ze strony firmy, która ma wieloletnie doświadczenie w branży energetycznej i poleci odpowiedniego doradcę energetycznego.

Przewiń do góry
Call Now Button