Czym jest opłata za energię bierną?

kobieta przegląda dokumenty

Na cenę prądu składa się kilka wypadkowych, które powinny zostać wyszczególnione na rachunku za energię elektryczną. Jedną z nich może być opłata za energię bierną. Czym jest ten rodzaj energii oraz kiedy odbiorca musi ponieść koszty związane z jej użytkowaniem?

Energia bierna – w prostych słowach

Mianem energii biernej określa się ten typ energii, który w zasadzie nie jest wykorzystywany do żadnej pracy, jednak umożliwia urządzeniom elektrycznym poprawne działanie. Jej zadaniem jest pośredniczenie pomiędzy siecią a urządzeniami. Zasilacze, oświetlenie typu LED, sprzęt AGD – tego typu wyposażenie do sprawnego działania wymaga właśnie energii biernej. O tym, kto może zostać obarczony wspomnianą w tytule opłatą mówią Rozporządzenia Ministra Gospodarki wydane w 2011 i w 2012 roku. Zgodnie z ich treścią opłata zostaje naliczona przy uwzględnieniu średniego współczynnika za okres rozliczeniowy a także wspomnianego w dokumencie współczynnika tg φ0. Zazwyczaj jego wartość jest ustalana jako 0,4 i jeśli dane domostwo go nie przekroczy, to wtedy opłata za energię bierną nie jest naliczana.

Komu można naliczyć tę opłatę?

Dla wielu osób pojawienie się pozycji „energia bierna” w rachunku za prąd za dany miesiąc może być nowością. Tymczasem według wspomnianego wcześniej Rozporządzenia dostawca energii elektrycznej ma prawo wliczyć tego typu koszty w rozliczeniu przeprowadzanym z każdym odbiorcą, którego gospodarstwo pobiera z sieci prąd o średnim, wysokim lub najwyższym napięciu, a także w uzasadnionych przypadkach – z klientami pobierającymi prąd o napięciu znamionowym (jeśli wynosi ono mniej niż 1kV przy stosowaniu odbiorników indukcyjnych). Taka okoliczność musi być jednak uwzględniona w umowie podpisanej przez dystrybutora z klientem.

Kto musi liczyć się z opłatą?

  • Na dodatkowy wydatek powinni być przygotowani w szczególności odbiorcy, którzy dopiero co zmienili dostawę, a także sklepy i firmy udostępniające przestrzeń biurową.
  • Dotyczy to również przedsiębiorstw, które wykorzystują energię bierną w znacznych ilościach. Tego typu opłata coraz częściej jest wyszczególniana na rachunkach, jakie otrzymują osoby i przedsiębiorstwa korzystające z instalacji fotowoltaicznych.

Jak uniknąć opłaty?

Rozwiązaniem, które pozwoli unikać opłat za energię bierną, jest inwestycja w kompensator. W zależności od tego, jak wysokie są rachunki, zakup może zwrócić się w okresie już kilku miesięcy.

Przewiń do góry
Call Now Button