Taryfy z grupy B – co warto o nich wiedzieć?

obliczenia

Wybór odpowiedniej taryfy nie jest prosty, zwłaszcza dla osób, które mogą wybierać spośród kilku opcji i szukają dogodnej, najbardziej energooszczędnej z nich. W Polsce sprzedaż prądu odbywa się zgodnie z określonymi przepisami.

Dokument, na podstawie którego dochodzi do tej transakcji, musi zawierać odpowiednie informacje, w tym dane dotyczące sprzedawcy, odbiorcy, ilości prądu wyrażonej w jednostkach, stawki podatku. Kluczowe znaczenie ma wybór taryfy rozliczeniowej.

Taryfa A, B i C – na co wskazuje?

W celu lepszej i szybszej identyfikacji sposobu rozliczania opłat za prąd stworzono specjalny system nazewnictwa, w ramach którego taryfy przeznaczone dla gospodarstw domowych można łatwo odróżnić od tych, z jakich korzystać mogą jedynie firmy. Sposób rozliczenia, którego nazwa zaczyna się od litery A, B lub C, jest przeznaczony dla przedsiębiorstw, które korzystają z sieci o napięciu wysokim, średnim lub niskim. Na taryfę B decydują się różne firmy, najczęściej są to małe i średnie zakłady produkcyjne, ale i obiekty takie jak centra handlowe, hotele, stacje paliw czy szpitale. Zużywają duże ilości prądu, dlatego wybór odpowiedniej opcji rozliczeniowej ma kluczowe znaczenie dla ich finansów.

Opcje oferowane w ramach taryfy B

Przedsiębiorstwa rozliczające się w ramach taryfy typu B można odpowiednio podzielić na odbiorców korzystających z sieci elektroenergetycznej o mocy umownej poniżej lub powyżej 40kW, przy czym ci pierwsi mogą zdecydować się na taryfę jedno- lub dwustrefową. Jaka jest różnica między nimi? W pierwszym wariancie obowiązuje stała, niezmienna cena prądu przez całą dobę. Z kolei w ramach taryfy dwustrefowej stawka ulega zmianie w zależności od tego, czy z energii korzysta się w ciągu godzin szczytowych czy poza nimi. Jeśli klient jest podpięty do sieci o mocy umownej wyższej niż 40kW, to wówczas wybiera jedną z aż czterech opcji. Oprócz wspomnianej wcześniej B21 i B22 może również zdecydować się na taryfę B23, czyli taryfę trójstrefową, w ramach której doba jest dzielona na trzy okresy:

  • przedpołudniowy,
  • popołudniowy,
  • na resztę dnia.

Ostatnia taryfa, która nie jest jednak dostępna u wszystkich sprzedawców prądu, to opcja B24. Daje możliwość korzystania z prądu przy wykorzystaniu aż czterech stref czasowych.

Przewiń do góry
Call Now Button