Kiedy warto zmienić taryfę prądu?

obliczenia

Jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z aktualnej taryfy energetycznej, to skutecznym rozwiązaniem na pozbycie się niepotrzebnego stresu jest znalezienie bardziej atrakcyjnej oferty. Od czego zależy cena energii elektrycznej i kiedy należy zmienić dostawcę? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.

Czynniki wpływające na opłaty za energię

Cena prądu zależy przede wszystkim od kosztów jego sprzedaży oraz dystrybucji. Na koszty sprzedaży wpływa z kolei rodzaj taryfy oraz oferta danego sprzedawcy. Odbiorcy indywidualni mogą zdecydować się na taryfę G11 lub dwie wariacje taryfy G12. W ramach tej pierwszej w gospodarstwie domowym obowiązuje jedna stawka za kilowatogodzinę przez cały dzień. Decydując się z kolei na G12, można korzystać z rozliczania w ramach dwóch stawek: nocnej oraz dziennej. Koszty dystrybucji energii są również zależne od rodzaju taryfy.

Taryfa G11 a G12

Wybór pomiędzy taryfą z jedną dobową stawką i taryfą umożliwiającą korzystanie z dwóch stawek zależy od tego, jak w danym mieszkaniu wygląda sposób zużycia energii. Zazwyczaj w ramach taryfy G12 strefa dzienna wynosi 16 lub 14 godzin. W pierwszym przypadku strefa nocna trwa nieprzerwanie przez 8 godzin w nocy, w drugim obowiązuje również dodatkowo przez dwie godziny po południu. Warto wziąć pod uwagę to, że koszt prądu w strefie dziennej w taryfie G12 jest wyższy niż w taryfie G11, za to o wiele bardziej przystępna stawka obowiązuje w ramach taryfy nocnej. Wybór dostawcy oferującego taryfę G12 jest zazwyczaj opłacalny dla osób korzystających z ogrzewania elektrycznego. Oszczędzanie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych jest możliwe już wtedy, gdy trzydzieści procent dziennego zużycia energii odbywa się w strefie nocnej.

Cena gwarancji

Niektórzy sprzedawcy energii oferują tak zwaną gwarancję ceny. Taka oferta oznacza utrzymanie kosztów sprzedaży energii na tym samym poziomie przez czas wskazany w umowie. Należy zaznaczyć, że chodź tutaj o koszty sprzedaży, a nie dystrybucji prądu. W ten sposób klient zyskuje pewność co do stałej ceny, a firma wie, że przez okres obowiązywania promocji nie straci odbiorcy.

Czas na zmiany!

Znalezienie dostawcy, którego oferta jest atrakcyjniejsza dla naszego portfela, nie zajmuje wiele czasu, zwłaszcza jeśli korzysta się z pomocy ekspertów w obniżaniu kosztów energii elektrycznej. Z chęcią podejmiemy się tego zadania, abyś mógł rzeczywiście oszczędzać na prądzie. Jesteśmy doświadczonymi brokerami energetycznymi, kierującymi nasze usługi do indywidualnych klientów, jak i przedsiębiorstw.

Przewiń do góry
Call Now Button