Czym różnią się od siebie taryfy jednostrefowa, dwustrefowa i trzystrefowa?

kobieta

Duża część użytkowników nie sprawdza rodzaju taryfy, według której dostawca energii nalicza opłaty za zużycie prądu. Wielu z nich nie wie, że taryfy występują w trzech różnych rodzajach: jednostrefowej, dwustrefowej i trzystrefowej.

Zmiana taryfy na taką, która będzie odpowiadała temu, jak kształtuje się nasze zużycie prądu jest ważnym krokiem do tego, aby istotnie obniżyć wysokość rachunków. Czym różnią się wspomniane strefy? I jak odpowiednio dobrać jedną z nich do naszych potrzeb?

Taryfa taryfie nierówna, czyli z jakiej powinienem korzystać?

  • Najpowszechniej stosowaną jest taryfa jednostrefowa. W jej przypadku koszt zużycia jest naliczany według jednakowej stawki, która obowiązuje przez całą dobę. Jej zaletą jest z pewnością łatwość w obliczeniu wysokości rachunku, a także niezależność wynikająca z faktu, że nie musimy zwracać uwagi na porę dnia lub nocy podczas zużywania energii. Jest to opcja, która sprawdzi się w gospodarstwach domowych, w których korzysta się z prądu w różnych porach.
  • Taryfa dwustrefowa wyróżnia się tym, że inna stawka obowiązuje nas w ciągu dnia i w nocy. Przykładowo, w przypadku PGE strefa dzienna obowiązuje od 6:00 do 21:00, a nocna od 21:00 do 6:00. Jest to wygodne, jeśli część prac możemy wykonywać w godzinach nocnych. Jeśli mamy ogrzewanie elektryczne możemy skorzystać z niższej stawki, która w tym czasie obowiązuje i zaprogramować urządzenie tak, aby działało w konkretnych godzinach.
  • Z kolei korzystając z taryfy trzystrefowej mamy do czynienia z trzema stawkami w ciągu doby. Wyróżniamy wtedy strefę cen wysokich, średnich i niskich. Są one uzależnione od tzw. godzin szczytowych przedpołudniowych i popołudniowych. Te z kolei są ustalane inaczej w zależności od pory roku. Dodatkowo mogą one być nieco inne u poszczególnych dystrybutorów. Pamiętajmy jednak, że nie jest to popularna taryfa i nie każde przedsiębiorstwo zapewniające energię oferuje ten sposób naliczania opłat za jej zużycie.

Czym kierować się przy wyborze taryfy?

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że wybór taryfy musi być przemyślany, ponieważ raz zmienioną taryfę możemy ponownie zmienić dopiero po upływie 12 miesięcy. W pierwszym kroku przeanalizujmy „zwyczaje” dotyczące zużycia prądu, które panują w gospodarstwie lub przedsiębiorstwie. Nasi doradcy energetyczni oferują pomoc w analizie dotychczasowego sposobu naliczania opłat i w znalezieniu najlepszego rozwiązania.

Przewiń do góry
Call Now Button