Jaką taryfę prądu wybrać?

mężczyzna

Koszty energii elektrycznej z roku na rok rosną. Coraz więcej osób zastanawia się więc nad zmianą dostawcy – wówczas pytanie dotyczące tego, jaki rodzaj taryfy wybrać nasuwa się samo. Gospodarstwa domowe mogą wybrać jedną z trzech opcji: G11, G12 lub G12w. Czym charakteryzuje się każda z nich i dla kogo jest ona najbardziej opłacalna?

Standardowa G11

G11 to najbardziej popularny rodzaj taryfy energetycznej. Statystycznie obowiązuje ona w ponad trzynastu milionach domów w Polsce. Osoby, które nigdy nie dokonywały zmiany dostawy prądu, zazwyczaj korzystają z tej właśnie opcji. W jej ramach obowiązuje tak zwane rozliczenie jednostrefowe, a więc cena energii jest stała przez całą dobę.

G12 – czy tylko dla nocnych marków?

Innym sposobem rozliczania się z dostawcą energii jest taryfa G12, w której obowiązuje podział godzinowy na strefę dzienną oraz nocną. Za dnia cena energii jest oczywiście wyższa (także od opłaty obowiązującej w ramach taryfy G11), natomiast w nocy znacząco spada. Dokładny podział czasowy zależy od indywidualnej umowy pomiędzy dostawcą a odbiorcą, jednak najczęściej strefa nocna obowiązuje od 22:00 do 6:00 rano, a przez pozostały czas domownicy korzystają z prądu w ramach stawki dziennej. Niektórzy dostawcy oferują także tańszą stawkę wczesnym popołudniem. Opłacalność tego rodzaju taryfy jest zauważalna zazwyczaj wtedy, gdy 30% energii elektrycznej jest konsumowanych właśnie w nocy. To rozwiązanie w sam raz na zimę dla tych osób, które korzystają z ogrzewania elektrycznego.

G12W – czym różni się od G12?

Ostatnia omawiana taryfa to G12W, zgodnie z którą cena za energię elektryczną zależy zarówno od godziny, jak i od dnia tygodnia. Preferencyjna stawka obowiązuje wówczas w weekendy oraz dni wolne, a wyższa w ciągu dnia od poniedziałku do piątku, jeśli dany dzień jest dniem roboczym.

Od czego zależy wybór taryfy?

Zdecydowanie się na jedną z powyższych opcji zależy przede wszystkim od trybu życia prowadzonego przez mieszkańców danego gospodarstwa domowego. Rodzina z dwójką dzieci będzie miała inne potrzeby niż osoba mieszkająca samotnie. Chcąc uzyskać pewność co do tego, że wybiera się najlepszą dla siebie opcję, warto zdecydować się na wsparcie doradców energetycznych w dziedzinie wyboru dostawcy prądu. W tym zakresie polecamy skorzystanie z naszych usług. Wspieramy doradztwem zarówno pojedynczych klientów, jak i przedsiębiorstwa.

Przewiń do góry
Call Now Button