Taryfy jednostrefowe, dwustrefowe i trzystrefowe – cechy charakterystyczne

praca na komputerze

Tylko niektóre przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę z istnienia różnych taryf rozliczeniowych w ramach rozliczania się z opłat za energię elektryczną. Większość z firm korzysta z jednostrefowej taryfy rozliczeniowej C11, nazywanej również uniwersalną. Tymczasem do wyboru są jeszcze dwie inne opcje, czyli taryfa dwustrefowa, a nawet trzystrefowa. Czym różnią się one od siebie i która z nich będzie najlepsza dla danej firmy?

Różnice między poszczególnymi taryfami

Mianem taryfy jednostrefowej (C11) określa się sposób rozliczenia, w ramach którego przez całą dobę obowiązuje jedna stawka za kilowatogodzinę. Z tej opcji korzystają najczęściej podmioty gospodarcze, które pracują w godzinach rannych i popołudniowych. Cena za energię elektryczną może być jednak różna w zależności od pory dnia. Tak właśnie działa taryfa dwustrefowa (C12a lub C12b): pozwala na korzystanie z prądu w ramach preferencyjnej stawki w nocy i wczesnym porankiem. To rozwiązanie wybierają najczęściej przedsiębiorstwa działające w trybie zmianowym. Przejście na ten sposób rozliczania się z dostawcą energii jest opłacalne wtedy, gdy co najmniej 40% całkowitego dobowego zużycia energii odbywa się właśnie w godzinach pozaszczytowych. Ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej coraz więcej zakładów decyduje się na takie rozplanowanie pracy, aby korzystanie z dwustrefowej taryfy było opłacalne. Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, jakim jest taryfa trzystrefowa, wykorzystywana najczęściej przez przedsiębiorstwa działające na kilka zmian. W ramach takiej umowy możliwe jest korzystanie z energii elektrycznej w atrakcyjniejszej cenie przez co najmniej 12 godzin oraz dostosowanie taryfy do działalności przedsiębiorstwa.

G11, G12 i G12w

W przypadku gospodarstw domowych również możliwe jest skorzystanie z kilku rodzajów taryf rozliczeniowych. Większość z nas korzysta z jednostrefowej taryfy rozliczeniowej G11, w ramach której obowiązuje ta sama stawka przez całą dobę. Odpowiednikiem taryfy C12a lub C12b jest G12. Pozwala na cieszenie się niższymi cenami za kilowatogodzinę głównie w ciągu nocy, zazwyczaj od 22.00 do 6.00, a także wczesnym popołudniem. Taryfa rozliczeniowa dla gospodarstw domowych może zależeć nie tylko od godziny, ale również od dnia tygodnia. Rozliczając się na podstawie taryfy G12w, można korzystać z przystępniejszych cen energii elektrycznej w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy.

Przewiń do góry
Call Now Button