Jak wypełnić wniosek „Mój prąd” o dotacje do instalacji fotowoltaicznej?

wniosek-moj-prad-dotacja

Obecne przemiany w obszarze energetyki sprawiają, że przedsiębiorcy, ale także właściciele gospodarstw domowych, coraz częściej zastanawiają się nad nowymi sposobami pozyskiwania energii. Tendencja do rozwijania energetyki prosumenckiej upowszechniła programy takie jak „Mój prąd”, w ramach którego można otrzymać dotację do instalacji fotowoltaicznej. Osoby chcące otrzymać takie dofinansowanie muszą wypełnić wniosek. Jak wygląda jego składanie i na co zwrócić uwagę?

Dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej w kilku krokach

Program „Mój prąd” organizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Aby wziąć w nim udział należy (bezpośrednio po zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego) wypełnić wniosek składający się z kilku elementów. Oprócz standardowych informacji identyfikacyjnych i kontaktowych, muszą znaleźć się w nim także szczegóły dotyczące lokalizacji instalacji oraz podmiotu, który ją wykonał. Musimy także poinformować o charakterystyce instalacji, a więc podać jej moc, koszty wykonania oraz numer punktu poboru energii (PPE), w którym została zamontowana. Na tym etapie podaje się również wnioskowaną kwotę dofinansowania, która może sięgać do 50% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 5 000 złotych. Ostatnim krokiem w wypełnianiu wniosku jest zebranie i dołączenie do niego niezbędnych załączników. Wśród nich powinna znaleźć się faktura za dostawę i montaż instalacji, dowód zapłaty, oświadczenie dotyczące przetwarzania danych osobowych oraz, w przypadku samodzielnej instalacji, oświadczenie, które to potwierdzi. Do wymienionych załączników należy dodać także zaświadczenie Operatora Sieci Dystrybucji, w którym potwierdza on montaż licznika w konkretnym punkcie poboru energii. Jeśli wniosek jest kompletny, można go złożyć drogą elektroniczną. Złożenie wniosku powinno więc poprzedzać zamontowanie instalacji fotowoltaicznej, założenie licznika dwukierunkowego przez Operatora Sieci Dystrybucji, a także podpisanie z nim umowy o przyłączeniu instalacji do sieci elektrycznej. Istotne jest też to, że inwestycja, w ramach której chcemy uzyskać dotację nie może być rozbudową już istniejącej instalacji.

Droga do darmowej energii ze słońca

Inwestycja w instalację fotowoltaiczne to nie tylko przyszłościowy krok, ale także zwiększenie niezależności energetycznej. Osoby fizyczne, chcące skorzystać z dotacji, nie muszą robić tego same. W jej uzyskaniu pomóc może Instytut Rozwoju Energetyki, który poprowadzi i ułatwi ten proces.

Przewiń do góry
Call Now Button