Jak czytać fakturę za energię elektryczną?

faktura

Mamy z nimi do czynienia regularnie. Zawierają cenne informacje, jednak rzadko się w nie zagłębiamy. O czym mowa? O fakturach za energię elektryczną. Nie wszyscy lubią je studiować, jednak okazuje się, że dane, które dostarczają, mogą pomóc w optymalizacji kosztów poboru energii. Informacje zawarte w fakturach są wskaźnikiem tego, w których obszarach poboru energii możliwe jest jej zaoszczędzenie. 

Co oznaczają informacje zawarte w fakturach?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że faktury od poszczególnych sprzedawców mogą się między sobą nieznacznie różnić. Jednak nie zmienia to faktu, że pewne informacje występują na każdej z nich.

  • Pierwsza strona – znajdują się na niej zwykle dane użytkownika a także sprzedawcy energii oraz informacje na temat oferty. Z reguły to tutaj także znajdziemy miesięczne podsumowanie kosztów – łączną kwotę do zapłaty. Niektórzy sprzedawcy umieszczają na pierwszej stronie także informację o kwocie prognozowanej.
  • Z punktu widzenia klienta ciekawsza jest jednak druga strona faktury. To tutaj wyróżnione są szczegółowe dane dotyczące zużycia prądu. Są one przedstawione zwykle w wyodrębnionych rubrykach dotyczących dystrybucji, sprzedaży energii oraz wskazań licznika. W pierwszej znaleźć można między innymi: wysokość stawki jakościowej, opłaty OZE, stałej opłaty sieciowej, a także opłaty mocowej. Z drugiej dowiemy się o wysokości opłaty handlowej i ilości zużytej energii (ta część dotyczy rozliczenia za energię czynną). Jeśli chodzi o rubrykę wskazań licznika, to wśród najważniejszych informacji znajdziemy rodzaj taryfy (strefy), z jakiej korzystamy i rodzaj odczytu, jaki został dokonany, dane dotyczące poprzedniego i obecnego wskazania a także ilość zużytych kilowatogodzin.
  • Dodatkowymi informacjami pojawiającymi się na fakturach są między innymi: wysokość mocy umownej (czyli mocy zamówionej i ustalonej w umowie) oraz rodzaj grupy taryfowej (np. C22a), która wskazuje m.in. na to, czy strefa jest dzienna, nocna czy pozaszczytowa.

Jak wykorzystać wiedzę, którą dostarczają faktury?

Choć wyglądają niepozornie, faktury zawierają sporo danych, które możemy wykorzystać. Przede wszystkim pozwalają na rzetelne porównanie ofert różnych dostawców, a także na określenie, co generuje największe koszty w comiesięcznych wydatkach. Instytut Rozwoju Energetyki pomaga wykorzystaniu informacji z faktury przy zmianie dostawcy prądu – wspiera w optymalizacji kosztów związanych z jego użyciem.

Przewiń do góry
Call Now Button