Dystrybutor, sprzedawca – na czym polegają różnice?

rozmowa

Zanim energia dotrze bezpośrednio do klienta, musi ona przejść najpierw przez dystrybutora a następnie sprzedawcę. Od 2007 roku, kiedy nastąpiło uwolnienie rynku energii elektrycznej, klienci biznesowi mają możliwość zmiany sprzedawcy na zasadach Third Party Access (TPA). Aby ją wykorzystać, należy poznać, jakie różnice istnieją między tymi dwoma podmiotami.

Łańcuch obrotu energią elektryczną – krótka charakterystyka

Tak jak każdy produkt, energia przechodzi przez kolejne etapy handlu – od wytwórstwa do finalnego odbioru przez klienta. Wszystko zaczyna się od elektrowni i elektrociepłowni, które wytwarzają energię. Kolejny etap to transfer energii. Zajmuje się tym PSE – jedyna firma w Polsce organizująca przesył. Następnym elementem w łańcuchu są dystrybutorzy, czyli Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego (OSD). W warunkach polskich takich firm jest 5 i działają one w określonych odgórnie obszarach. Bezpośrednio z dystrybutorami współpracują sprzedawcy, którzy docierają do klientów, czyli ostatecznych odbiorców energii.

Rola dystrybutora i sprzedawcy 

Ogólny łańcuch obrotu energią elektryczną został już przedstawiony. Warto teraz zastanowić się, czym – z punktu widzenia odbiorcy energii – różni się rola dystrybutora i sprzedawcy. Główną różnicą między tymi podmiotami jest fakt, że sprzedawca nie musi posiadać własnej sieci dystrybucyjnej, aby być w stanie handlować energią. Są to najistotniejsze podmioty z punktu widzenia optymalizacji kosztów, które ponosi klient w związku z wykorzystywaniem energii. Z tego powodu ważne jest dla niego przede wszystkim to, że sprzedawcę można zmienić, natomiast dystrybutor jest przydzielony w zależności od lokalizacji punktu poboru energii. Sprzedawca i dystrybutor mogą być powiązani – w takich przypadkach klient zawiera umowę kompleksową. Jednak istnieje także druga forma umów – rozdzielnych. W takiej sytuacji klient ma podpisaną jedną umowę z dystrybutorem, drugą z niezależnym sprzedawcą. Z perspektywy finalnego odbiorcy energii otwiera to możliwość takiego dostosowania warunków, które będą prowadzić do obniżenia kosztów poboru prądu. W Polsce działa ok. 300 sprzedawców energii elektrycznej, co oznacza duży wybór pomiędzy różnymi warunkami umów i taryf.

Podsumowując, dostawca nie zawsze jest sprzedawcą. Z kolei sprzedawcę można wybrać spośród wielu istniejących na rynku, a którzy różnią się między sobą liczbą oferowanych taryf, ceną za 1 kilowatogodzinę i warunkami umownymi.

Przewiń do góry
Call Now Button