Jak odliczyć podatkową ulgę termomodernizacyjną od instalacji fotowoltaicznej?

liczenie

Rok 2020 przynosi dobrą wiadomość dla prosumentów, którzy zdecydowali się na montaż instalacji fotowoltaicznej. Od mają mają oni możliwość otrzymania ulgi termomodernizacyjnej podczas rozliczania podatku PIT. Jak skorzystać z tej szansy? Co jest potrzebne do odliczenia ulgi podatkowej i kogo ona dotyczy? Odpowiadamy w poniższym tekście.

Odliczenie ulgi termomodernizacyjnej

Zanim jednak przystąpimy do szczegółowego omówienia procesu starania się o obniżenie kosztów, wyjaśnimy, czym jest termomodernizacja. Rozumiemy przez nią takie inwestycje, które zwiększają efektywność energetyczną budynku. Zalicza się do nich między innymi fotowoltaika, ponieważ jej wykorzystanie obniża energochłonność budynku. W ramach wspomnianej ulgi podatnik może odliczyć wydatki, które poniósł między innymi w związku z zakupem materiałów, montażem instalacji czy wykonaniem analizy termograficznej budynku. Jednak aby móc skorzystać z możliwości obniżenia kosztów, podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Maksymalna kwota, jaką można odliczyć od podatku PIT, to 53 tysiące złotych. W przypadku odliczenia ulgi związanej z instalacją fotowoltaiczną wystarczy zaprezentować faktury, które potwierdzają poniesione przez nas wydatki. Nie jest to proces skomplikowany – oprócz rocznego zeznania podatkowego nie jest wymagane składanie dodatkowych dokumentów. Ulgę rozlicza się we wnioskach: PIT-36, PIT-37, PIT-36L lub PIT-28.

O czym należy pamiętać?

  • Budynek mieszkalny jednorodzinny, którego dotyczy ulga, musi już istnieć.
  • Jego powierzchnia gospodarcza może stanowić nie więcej niż 30% powierzchni całkowitej.
  • Ulga termomodernizacyjna nie dotyczy budynków przeznaczonych do użytku komercyjnego oraz bloków mieszkalnych.
  • Odliczeniu nie podlegają koszty, które zostały nam już częściowo zwrócone – mowa tu o skorzystaniu z dofinansowania na przykład w ramach programu „Mój Prąd”. Można jednak łączyć ulgę termomodernizacyjną z tego rodzaju dofinansowaniami (jednak jeśli podatnik korzysta z dopłat rządowych lub gminnych, to wysokość ulgi termomodernizacyjnej powinien obliczyć po odjęciu kwoty, którą otrzymał w ramach dofinansowania).
  • Z ulgi można skorzystać zarówno w przypadku rozliczania się według skali podatkowej, jak i wtedy, gdy płacimy podatek liniowy lub ryczałt.
  • Instalacja powinna zostać ukończona w okresie 3 lat (począwszy od końca roku podatkowego, w którym podatnik poniósł pierwszy wydatek).
Przewiń do góry
Call Now Button