Gdzie najlepiej zamontować panele fotowoltaiczne – wady i zalety rozwiązań

dom

Panele fotowoltaiczne to technologia, która z pewnością może przyczynić się do optymalizacji kosztów poboru energii, a także istotnie zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne danego przedsiębiorstwa. Aby tak się stało, należy zadbać o kilka kwestii związanych z instalacją tych urządzeń. Jedną z nich jest ustalenie, w którym miejscu powinny zostać zamontowane.

Panele fotowoltaiczne na właściwym miejscu – co wziąć pod uwagę?

W warunkach polskich należy pamiętać przede wszystkim o tym, że nasłonecznienie znacząco różni się w zależności od miesiąca i regionu kraju. W przypadku dużych instalacji fotowoltaicznych, ale nie tylko, w sprostaniu wymaganiom pogodowym pomóc mogą trackery. Są to urządzenia, dzięki którym panele fotowoltaiczne są w stanie podążać za promieniami słońca w zależności od pory dnia i roku. Trackery mogą regulować położenie panelu względem słońca w dwóch płaszczyznach – pionie i poziomie (są to tzw. trackery dwuosiowe). Istnieje także wersja jednoosiowa i to ona częściej jest wykorzystywana w instalacjach komercyjnych. Nie są to rozwiązania bez wad, jednak warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość.

Drugą kwestią jest to, że panele mogą być umieszczane nie tylko na dachach, ale także na elewacjach lub na specjalnych konstrukcjach osadzonych w ziemi. W przypadku montażu na otwartej przestrzeni najczęściej praktykuje się montowanie ich od strony południowej. Za preferowany kąt nachylenia uznaje się przedział od 30° do 45°. Jeśli chodzi o kolejny sposób, czyli umieszczanie paneli na dachach, to można wskazać kilka ogólnych zasad. Instalacja jest najefektywniejsza, kiedy promienie słoneczne padają prostopadle na panele. Jednak zwykle należy wziąć poprawkę na kształt powierzchni, na której mają być umieszczone, a także na obiekty potencjalnie zasłaniające instalację, takie jak sąsiednie budynki, elementy dachu (np. lukarna) lub drzewa. W przypadku dachów także pożądanym umiejscowienie jest strona południowa, ponieważ konieczność montażu od strony wschodniej lub zachodniej może istotnie obniżyć efektywność instalacji. Jeśli dach nie ma pożądanego nachylenia można wspomóc się umiejscowieniem na nim stelażu. Jest to popularne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku dachów płaskich.

Montaż paneli to kompleksowe zadanie

Wspomniane kwestie to nie wszystkie aspekty tego zagadnienia, wpływające na skuteczność paneli. Warto pamiętać o tym, że w przypadku instalacji na otwartej przestrzeni czynnikiem wpływającym na jej umiejscowienie i stabilność może być na przykład rodzaj gleby.

Przewiń do góry
Call Now Button